עוז שטרן מרכז העיצוב לבית
שאלות תשובות

איזה סוג חומר ריצוף הוא הפופולרי ביותר בישראל?

קיימים מגוון סוגים נפוצים באמצעותם נוהגים לרצף את רצפת הבית.
ריצוף באמצעות קרמיקה הוא הנפוץ ביותר בבתים השונים בישראל. חומר הקרמיקה בעל תכונות שימושיות במיוחד, כך למשל, חוזקו ועמידותו בפני שריטות מובילות לכך שבבתים בהם הריצוף מקרמיקה אין כמעט צורך בתיקונים שונים והקרמיקה מחזיקה לאורך זמן. חומר הקרמיקה ידוע גם כחומר מבודד מחום וקור ומונע החלקות. מבחינת העיצוב באמצעות הקרמיקה ניתן לבצע עבודות מעוצבות ומרשימות במיוחד. העבודה בעזרת הקרמיקה פשוטה במיוחד ולאחר הריצוף נוח לנקות את הרצפה מכתמים ולכלוכים שונים שמצטברים.

מהו ההבדל שבין חומר הקרמיקה לבין גרניט פורצלן?

הריצוף באמצעות הגרניט פורצלן מתאים לבתים המעוניינים ליצור אווירה יוקרתית. חומר הגרניט פורצלן למעשה מייצג את הדור החדש והיוקרתי. החומר איכותי במיוחד וניתן לעצב במגוון רחב של צבעים ולשלבו היטב עם העיצוב הכללי של הבית. לחומר גרניט פורצלן ספיגה נמוכה והצפיפות של המרצפות גבוהה במיוחד. בדומה לחומר הקרמיקה, נוח במיוחד לנקות אותו והוא עמיד במיוחד ועשוי להחזיק לאורך שנים. להבדיל מקרמיקה, העשויה מחומר אשר זוגג ונשרף. מבחינת המחיר, חומר הגרניט פורצלן יקר מאשר ריצוף באמצעות קרמיקה. יתרונותיו מתבטאות בעיקר במראה העיצוב של הבית. עמידותו גבוהה במיוחד (בדומה לקרמיקה).

מהם שלבי הריצוף?

על מנת לבצע את העבודה בצורה המקצועית ביותר, קיימים שלבים ונהלים שעל המרצף לעמוד בהם לאורך תהליך הריצוף על מנת ליצור את העבודה האיכותית ביותר:
לפני כל עבודה יש לנקות את האזור היטב, מומלץ לעבוד בשטח סטרילי לחלוטין. אנו ממליצים להימנע מלאכול באזור העבודה, לעשן ואפילו לשתות. עבודה המתבצעת באזור שאינו סטרילית עלולה לפגוע בתוצר הסופי.
העבודה עם פוגות צריכה להתבצע במקסימום דיוק! יש להתאים את העבודה והמרווחים על פי החומר אתו מרצפים והצורה שרוצים ליצור. לרוב יש לרצף בעזרת פוגות לפחות 2 מ"מ.
עבודה עם טיט, מומלץ לוודא שהטיט איכותי ועל בסיס מלט לבן.
חומרים איכותיים בלבד. טיב החומרים עשוי להשפיע הן על מראה העבודה והן על אורך הזמן שתחזיק העבודה. מומלץ לרכוש מוצרים ממקום אמין ולוודא היטב כי האריחים נקיים.
לאחר שסיימתם לרצף, עליכם לכסות היטב בעזרת לוחות גבס. לאורך כל התהליך, האזור בו מרצפים חייב להיות סטרילי.

המלצות לבחירת הריצוף לביתכם

אומרים כי "על טעם ועל ריח אין מה להתווכח", עליכם להתאים את הריצוף שיאפשר לכם להרגיש בנוח בבית, ישרה אווירה אסטטית ונקייה וישתלב היטב עם עיצוב הבית. בבחירת העיצוב יש להתחשב במספר אלמנטים על מנת לא להתאכזב מהתוצר הסופי. כך למשל, התאורה עשויה להשפיע על המראה. מומלץ להתאים את הריצוף לרהיטים הדומיננטיים בבית. מומלץ להסתכל באתרי האינטרנט על סוגי הריצופים ולבקר בחנויות השונות על מנת להתרשם מסוגים וגוונים שונים של ריצוף. עליכם לקחת בחשבון לאורך כל התהליך, כי הריצוף עשוי להיראות מעט שונה אצלכם בבית מאשר בחנות. אתם מוזמנים להתייעץ אתנו לגבי העיצוב המושלם של הריצוף בביתכם, על מנת שנעזור לכם לשקול את האלמנטים השונים שמאפיינים את ביתכם.

מה ההבדל בין ריצוף פנים לריצוף חוץ?

בשל תנאי מזג האוויר ואופי העיצוב השונה, יש הבדל גם בשיטת העבודה וגם בחומרי הגלם בהם משתמשים על מנת לרצף בפנים הבית או בשטחו החיצוני של הבית:
מבחינת חומרי הגלם, יש צורך בחומרי גלם איכותיים וחזקים בעלי עמידות גבוהה כאש מדובר בריצוף חוץ. בעוד ובריצוף פנים הבית ניתן להציב מרצפות שחיקות יחסית לשם עיצוב, מומלץ מאד לבחור בחומרי ריצוף עמידים בפני תנאי מזג אוויר שונים כאשר מרצפים מחוץ לבית.
מבחינת ההתקנה של המרצפות, תהליך העבודה שונה. לרוב, בריצוף המתבצע בחלקו החיצוני של המבנה מדביקים משטח בטון על הקרקע, בעוד בריצוף פנים ניתן להתקין את אריחי הקרמיקה על שכבת חול או טיט.
מבחינת האטימות, ריצוף חוץ חייב להיות אטום במיוחד על מנת שיוכל לעמוד בתנאי מזג אוויר שונים, בעוד ריצוף פנים יכל להיות מעט עדין.
השיפוע בריצוף פנים צריך להיות מיושר למדי "פלס". להבדיל מריצוף חוץ אשר יש להתחשב בשיפוע קטן לצורך זרימת מים לחורי הניקוז.

מה זה פוגה?

פוגה משמעותה שימוש במרווחים. ישנם תקנים שונים לבנייה אשר צריך לעמוד בהם שקובעים שהפוגה (כלומר, המרווח המינימלי) יהיה עד 3 מ"מ לכל היותר. לפי סוג הריצוף על בעל המקצוע להשתמש במרווחים המתאימים ביותר ולמלא את החורים ברובה בשביל ליצור איטום במשטח.

מה זה רובה?

רובה הוא חומר איטום שנוהגים למרוח בין המרווחים שבמרצפות (פוגה). באמצעות הרובה יש ליצור מראה חלק וישר ומשטח נוח. הרובה מונעת חדירה של מים ולכלוך לחורים שבין המרצפות ויוצרת אטימות מוחלטת בריצוף.
קיימים סוגים שונים של רובה: רובה אקרילית היא רובה המגיעה בצורת אבקה ויש לה יכולות אטימה גבוהות. רובה אפוקסית מגיעה בצורת משחה והיא חזקה במיוחד (יותר מהרובה האקרילית) לרוב השימוש בה מתבצע באיטום גגות או מטבחים תעשייתיים. במידה והנכם מעוניינים לאטום את הריצוף בביתכם והמשטח אינו "בעייתי" ככל הנראה מומלץ שתשתמשו ברובה אקרילית.

מהו חיתוך לייזר?

באמצעות מיקוד קרן לייזר בהספק גבוהה במיוחד ניתן לבצע חיתוך בפסי היצור ולהתאים את המרצפות לעיצוב בו הנכם מעוניינים. התהליך מתבצע באמצעות מחשב ועל פני חומר המיועד לחיתוך.  בחלק מהחומרים משתמשים בטכניקות שונות לחיתוך, כך למשל באריחי קרמיקה וגרניט פורצלן בהן נהוג לחתוך את האריחים באמצעות מסוך מיוחד. על מנת לייצר אריחים מדויקים וליצור מראה אחיד, יש להשתמש בחיתוך מקצועי בלייזר. בחיתוך, יש להקפיד ולעבוד על פי הכללים של מכון התקנים הישראלי.

האם כדאי לעשות פוליש לרצפת קרמיקה?

חד משמעית התשובה היא לא. לכן חשוב במיוחד לבחון את אריחי הקרמיקה ולעבוד בסביבה סטרילית לחלוטין. הקרמיקה עמידה בפני כתמים ולכלוכים שונים וקל יחסית לנקות אותה ולכן אין להשתמש בפוליש למטרת הניקוי.

איך לבחור את איש המקצוע שיבצע עבורכם ריצוף?

מאות אנשי מקצוע במדינת ישראל מציעים את שירותם לקהל הרחב המעוניין לבצע את עבודות הריצוף בצורה היפה והאיכותית ביותר. להלן מספר פרמטרים שיוכלו לעזור לכם בבחירת איש המקצוע לביצוע העבודה:
תיק עבודות: כשמדובר בעיצוב, אין שום ספק שיש צורך לצפות בתיק עבודות של איש המקצוע. מומלץ לעיין באתר האינטרנט ולצפות בעבודות שונות שביצע לאורך השנים.
ניסיון: "הזמן עושה את שלו" במיוחד בתחום הריצוף. עם השנים למדים טכניקות שונות שבאמצעותן ניתן לעבוד בצורה יעילה ולבצע עבודה איכותית יותר.
אמינות: אמנם לא ניתן לדעת בוודאות דרך האינטרנט, אך נסו להתייעץ עם איש המקצוע על מנת לקבל רושם אישי ממנו.